lp-chrom@lipopharm.pl | 669 100 366









Czy dobry HPLC musi być drogi?

Sklep i serwis wysokosprawnych chromatografów cieczowych i innego sprzętu laboratoryjnego HPLC.PL
Laborant.pl, strony wersji drukowanej: 42-45

cena hplc

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowania laboratorium analitycznego oraz syntezy chemicznej bez posiadania sprawnego wysokosprawnego chromatografu cieczowego (HPLC). Chromatograf wysokosprawny pozwala w sposób szybki zbadać czystość, tożsamości oraz oznaczyć ilościowo zawartość związków chemicznych. Obecnie w Polsce wybór urządzeń HPLC jest bardzo duży. Producenci stale prowadzą walkę o klienta stale udoskonalając oferowane urządzenia. Niekiedy są to zmiany wyłącznie kosmetyczne, jednak wpływające na ceną urządzenia. Kupno chromatografu można przyrównać do zakupu samochodu pod wieloma względami. Jeśli auto będzie jeździć w mieście i tylko z domu do pracy to może nie warto kupować auta wyścigowego? Jeśli autem ma jeździć nasz pracownik z niewielkimi umiejętnościami, to może od razu mu nie kupować limuzyny. Czy warto więc przepłacać przy zakupie HPLC jeśli nie trzeba?

Co wpływa a cenę?

Oprócz samych kosztów fizycznego wytworzenia urządzenia HPLC o podstawowej funkcjonalności, wiele czynników wpływa na ostateczną cenę dla klienta. Niektóre z nich to:

  • Design – producenci praktycznie każdego urządzenia doskonale wiedzą, że klient nierzadko kupuje oczami. Czasami nie kupuje bezpośrednio sam klient a jego pracownik. Jednym z powodów takiego stanu jest skojarzenie dopracowanego wyglądu z wysoką jakością wewnętrznych komponentów. Jednakże projekt i wykonanie wszelkich „rzeźbień” i upiększeń podnosi nieznacznie koszt urządzenia a producent każe sobie za to zapłacić słono.

  • Wyposażenie dodatkowe – oprócz elementów przydatnych w określonych typach rozdzieleń chromatograficznych (np. wbudowany odgazowywacz, automatyczny podajnik próbek z chłodzeniem), urządzenia wyposażane są w drobne elementy mające na celu nieznaczną poprawę komfortu pracy na HPLC. Znajdują się one w standardowym wyposażeniu i nie ma możliwości z nich zrezygnowania. Niestety nie każde udogodnienie doceni każdy użytkownik, co sprawia że część z nich jest zupełnie zbędna. Zdarza się również, że awaria takiego nieużywanego modułu może zablokować prace całego chromatografu. Generalnie im mniej elementów ma chromatograf, tym mniejsza możliwość awarii całości.

  • Marża – gdyby możliwe było nabywanie urządzeń po kosztach produkcji, większość laboratoriów byłoby całkiem nieźle wyposażonych. Niestety trzeba ponieść także koszt marketingu, podatków, zysku producenta oraz firmy pośredniczącej w sprzedaży. Nowe, zaawansowane urządzenia największych firm, pomimo większego obrotu, pochłaniają wyższe koszty marketingu a także szkoleń przedstawicieli handlowych.

  • Serwis – jest to element często bardzo niesłusznie pomijany podczas planowania zakupu HPLC. Im urządzenie nowsze i bardziej skomplikowane, tym większa szansa, że coś przestanie działać prawidłowo. Chromatografy dzielą się na urządzenia, które pracują niezawodne bez przerwy 10 lat i te co psują się co tydzień. Należy pamiętać że wszelkie awarie to nie tylko koszty, ale także przerwy w prowadzeniu badań. Niektóre urządzenia mogą być naprawiane tylko i wyłącznie przez autoryzowane serwisy (użytkownik nie może dokonywać drobnych napraw we własnym zakresie). Koszt naprawy serwisowej wynosi w zależności od firmy w granicach 200-400PLN/godz. Należy więc uwzględnić, gdzie taki serwis się znajduje, gdyż większość serwisów za dojazd żąda dodatkową godzinową stawkę.

Awaryjność taniego i drogiego HPLC

Zarówno tania jak i droga wersja HPLC posiada elementy ulegające zużyciu podczas eksploatacji. Należą do nich m.in. zawory oraz uszczelki. Ponadto prostota konstrukcji tańszych HPLC dobrej jakości powoduje mniejsze prawdopodobieństwo na wystąpienie awarii. Pomimo starań producentów, większość chromatografów to urządzenia awaryjne i czasami warto się z serwisantem zaprzyjaźnić. Czasami krótka porada telefoniczna może ustrzec użytkownika przed niepotrzebnymi wydatkami. Szacuje się, że 90% problemów z HPLC obejmuje następujące zagadnienia: zapowietrzenie układu, zużycie lampy oraz zapchanie mechaniczne drenów lub dozownika. W urządzeniach z wyższej półki dochodzą problemy z nadmiernie rozbudowanych oprogramowaniem, czy nadmierną ilością niepotrzebnych czujników, które się najzwyczajniej psują.

Dokonując wyboru

Podejmując decyzję o zakupie nowego HPLC warto zastanowić się nad korzyściami tańszych HPLC. Większość użytkowników potrzebuje analiz otrzymywanych na klasycznych kolumnach (np. 4,6x250 mm) przy przepływie nie przekraczającym 1ml/min i określonej długości fali(np. 254 nm). Powyższe warunki analizy są w stanie spełnić wszystkie urządzenia dostępne na rynku . Analizy w laboratoriach są zwykle wykonywane zgodnie z określonymi normami lub wytycznymi (np. Farmakopei).

Jednym z argumentów wyboru drogich urządzeń jest szybkość wykonanej analizy. Korzystanie z ultrasprawnych chromatografów cieczowych pozwala na znaczące skrócenie analizy. Jednak jeśli pomiary są wykonywane sporadycznie, to należy się zastanowić, czy warto te koszty ponosić, gdyż za cenę takiego urządzenia można zakupić dwa lub nawet trzy tanie, dobrej klasy chromatografy cieczowe. Dzięki temu możliwe jest wykonanie większej ilości pracy w tym samym czasie. Ewentualna awaria jednego urządzenia w takim wypadku nie zatrzymuje pracy, co szczególnie dla firm ma niebagatelne znaczenie, aby wywiązać się ze zobowiązań wobec klientów.

Trzeba także wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe gdy zajdzie potrzeba doposażenia chromatografu, np. w automatyczny podajnik próbek. Jeśli fundusze na zakup zostały pozyskane z zewnętrznego źródła, kolejny taki sukces może nie zdarzyć się szybko, i doposażenie w komponent u drogiego producenta zostanie oddalony w czasie.

HPLC godne polecenia

Tanie i trwałe chromatografy cieczowe które warto wziąć pod uwagę znajdują się w ofercie czeskiej firmy ECOM (www.ecomsro.com). Firma postawiła na maksymalne uproszczenie konstrukcji swoich produktów, co pozytywnie wpłynęło na cenę zestawów.

Zestawy HPLC

Szeroki wybór komponentów pozwala na zaspokojenie potrzeb zarówno mniejszych jak i większych firm oraz instytucji. Dokonując zakupu klient otrzymuje kompletny, gotowy do pracy zestaw. W cenie znajduje się także szkolenie z obsługi, które zapewnia polski dystrybutor, sklep internetowy HPLC.com.pl.

Zarówno zestawy analityczne jak i preparatywne z powodzeniem wykorzystywane są zarówno w Polsce jak i w Europie.

Ponadto serwis HPLC.com.pl służy fachowym doradztwem przy wyborze najodpowiedniejszego zestawu w zależnosci od planowanego wykorzystania.

Wybór pomp

hplc

Klient ma do wyboru następujące rodzaje pomp: izokratyczne oraz gradientowe analityczne z regulowanym przepływem w zakresie 0,01 - 10 ml/min, a także izokratyczne oraz gradientowe preparatywne z regulowanym przepłwem nawet do 300 ml/min.

Rodzaje detektorów

hplc

W zależności od zastosowania, klient może wybrać z pośród opcji, m.in.:

Detektory UV-Vis o ustalonej, wybranej długości fali (opcja najtańsza, wymienne filtry) Detektory UV-Vis z regulowaną długością fali Detektory wielokanałowe Detektory Flash DAD z możliwością rejestrowania do czterech długości fali jednocześnie.

Dla bardziej wymagających

Analityczny model ECS01 to propozycja dla najbardziej wymagających klientów. Zaprojektowany został z myślą o skomplikowanych analizach.

hplc

  • Gradientowy
  • Detektor UV-VIS o zakresie 190-800 nm
  • Bardzo niski poziom szumów
  • Częstotliwość próbkowania 100 Hz
  • Termostat to kolumn
  • Degaser
  • Automatyczny podajnik próbek

Każdy analityczny zestaw firmy ECOM doposażyć można w automatyczny podajnik próbek. W ofercie znajdują się obecnie trzy modele, HT300L na 110 vialek o objętości 2 lib 2,5 ml, HT310L na 10 vialek o objętości 2 lub 2,5 ml, oraz model S5250 obsługujący vialki róznej objętości a także płytki mikrotitracyjne. Wszystkie modele pozwalają na pełne bądź częściowe wypełnienie pętli.

hplc

Sprzęt dodatkowy

Firma ECOM oferuje także uniwersalne urządzenia peryferyjne:

Termostaty do kolumn z funkcją ogrzewania lub ogrzewania i chłodzenia, Łaźnie ultradźwiękowe pomocne w odgazowywaniu fazy ruchomwej.

hplc

Oprogramowanie sterujące

Zestawami HPLC można sterować za pomocą oprogramowania ECOMAC oraz Clarity. Pierwsze oprogramowanie pozwala zbierać dane oraz sterować pracą pomp i detektora. Drugie, bardziej zaawansowane oprogramowanie posiada dodatkowo funkcję integracji otrzymanych widm.

Czy można jeszcze taniej? Tak, są urządzenia używane z gwarancją

Sprzedaż używanych chromatografów cieczowych w Polsce prowadzi serwis HPLC.pl. Za pośrednictwem firmy można nabyć sprawny chromatograf HPLC w cenie już od kilkunastu tysięcy złotych. W ofercie serwisu znajduje się też autorskie oprogramowanie LP-chrom mogące sterować większością urządzeń będących na rynku. Zaletą LP-chrom jest bez wątpienia jego intuicyjność oraz możliwość współpracy z modułami różnych producentów (np. chromatograf gradientowy - pompa Knauer+pompa Beckman+detektor Shimadzu+ autosampler Rainin).

Serwis na poprawność pracy swoich produktów udziela gwarancji od 2 do nawet 12 miesięcy.
www.hplc.pl

borosilicate glass

Kamush® Glass Blowing Laboratory

We offer custom desin of columns for FPLC and column chromatography. We also construct, modify and repair ather borosilicate glassware.


Details and realizations Columns for FPLC
chromatography software

LP-chrom® Chromatography Software

Modern software for older HPLC systems. Give a second life to your HPLC from Beckman, Knauer, Kontron, Gilson and others. Intuitive and easy to learn !

Get your copy See realizations